{{featured_button_text}}

WAVERLY INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORING: Waverly 123, Beatrice 115½, Crete 79, Hastings 76½, Wahoo 59, Norris 50½, Bennington 44½, Lincoln Christian 43, York 36, Seward 29.

BOYS TOP FINISHERS: 100--1. Brees, Seward, :11.0; 2. Mahoney, Beatrice, :11.1; 3. Hausmann, Norris, :11.2; 200--1. Brees, Seward, :22.4; 2. Mahoney, Beatrice, :22.5; 3. Gansebom, Bennington, :23.0; 400--1. Lockard, Licnoln Christian, :50.1; 2. Weatherwax, Waverly, :51.0; 3. Reckling, Crete, :52.1; 800--1. Lockard, Lincoln Christian, 2:03.5; 2. Jones, Ralston, 2:04.0; 3. Lampe, Bennington, 2:04.8; 1,600--1. VanBrocklin, Norris, 4:42.6; 2. Erdkamp, York, 4:44.2; 3. Welsh, Hastings, 4:44.7; 3,200--1. Welsh, Hastings, 9:51.0; 2. VanBrocklin, Norris, 9:55.3; 3. Erdkamp, York, 10:09.7; 110 hurdles--1. Turner, Crete, :14.6; 2. McDonnell, Ralston, :15.4; 3. Nieman, Waverly, :15.5; 300 hurdles--1. Foreman, Seward, :41.6; 2. Murray, Waverly, :41.8; 3. Krieser, Crete, :42.8; 400 relay--1. Crete (Reckling, Malone, Chao, Turner), :44.1; 2. Waverly (Nieman, Weatherwax, Prang, Larsen), :44.5; 3. Seward (Warner, Franklin, Knisley, Brees), :44.7; 1,600 relay--1. Crete (Reckling, Fye, Lauenroth, Turner), 3:28.6; 2. Waverly (Prang, Nieman, Weatherwax, Mitchell), 3:34.5; 3. Bennington (Olbrich, Dolinsky, Leuders, Gansebom), 3:35.0; 3,200 relay--1. Beatrice (Pinkerton, Hatcliff, Leners, Eichenberger), 10:13.8; 2. Wahoo (Kavan, Schnakenberg, Jorgenson, Brigham), 10:39.0; 3. Waverly (Lange, Rourke, Suhr, Schwarzenbach), 11:10.4; high jump--1. Lauenstein, Waverly, 5-3½; 2. Newton, Crete, 5-0; 3. Beahm, Hastings, 4-10; long jump--1. Korte, Lincoln Christian, 16-11½; 2. Eltze, Crete, 16-3¼; 3. Lambrecht, Waverly, 16-1¼; triple jump--1. Barnard, Beatrice, 25-10¾; 2. Eltze, Crete, 33-11; Lambrecht, Waverly, 33-9½; pole vault--1. Edmonds, Wahoo, 10-6; 2. Havlat, Norris, 9-2; Maschmann, Beatrice, 9-2; discus--1. Dickey, Seward, 148-8; 2. Snodgrass, York, 146-5; 3. Fye, Crete, 143-3; shot put--1. Nouili, Norris, 47-8½; 2. Swahn, Wahoo, 46-9½; 3. Lothrop, Crete, 46-9½.

GIRLS TEAM SCORING: Crete 101, Seward 99, Waverly 89, Norris 85½, Hastings 61, York 48½ Bennington 41, Ralston 40, Beatrice 38, Lincoln Christian 37, Wahoo 22.

GIRLS TOP FINISHERS: 100--1. Bartels, Bennington, :12.4; 2. Roy, Norris, :12.5; 3. Schernikau, Waverly, :12.5; 200--1. Schernikau, Waverly, :26.1; 2. Barnard, Beatrice, :26.8; 3. Roy, Norris, :27.2; 400--1. Bartels, Bennington, :59.6; 2. Pinkerton, Beatrice, 1:01.3; 3. Cress, Hastings, 1:03.4; 800--1. Pinkerton, Beatrice, 2:27.4; 2. Danson, Waverly, 2:30.7; 3. Leners, Beatrice, 2:36.3; 1,600--1. Hirschfeld, York, 5:38.9; 2. Portwine, York, 5:42.6; 3. Beisel, Seward, 5:46.5; 3,200--1. Espinosa, Hastings, 12:49.5; 2. Philipp, York, 12:56.2; 3. Lytle, Beatrice, 13:01.9; 100 hurdles--1. Battaglia, Seward, :16.2; 2. Cuciti, Lincoln Christian, :16.3; 3. Sealey, Hastings, :16.8; 300 hurdles--1. Clarke, Waverly, :48.6; 2. Sealey, Hastings, :50.8; 3. Cuciti, Lincoln Christian, :52.3; 400 relay--1. Hastings (Jones, Sealey, Cress, Kadow), :52.1; 2. Waverly (Schernikau, Persinger, Hartweg, Clarke), :52.3; 3. Norris (Tracy, McMurray, McCain, Roy), :52.7; 1,600 relay--1. Waverly (Keller, Persinger, Schernikau, Clarke), 4:17.7; 2. Beatrice (Pinkerton, Schaefer, Eichenberger, Leners), 4:24.3; 3. Bennington (Turner, Ryan, Rupprecht, Bartels), 4:30.0; 3,200 relay--1. Bennington (Shanks, E. Tomjack, B. Tomjack, Lampe), 8:26.2; 2. Ralston (Molegaard, Padilla, Valerio-Boster, Jones), 8:32.0; 3. Waverly (Schroeder, Connot, Stovall, Murray), 8:32.3; high jump--1. Rodriguez, Beatrice, 6-5; 2. Medill, Norris, 6-2; 3. Conner, York, 6-2; long jump--1. Schneider, Wahoo, 22-3¼; 2. Knisley, Seward, 21-6¼; 3. Medill, Norris, 21-4¼; triple jump--1. Wingrove, Waverly, 42-6¼; 2. Lauenroth, Crete, 42-4¼; 3. Malone, Crete, 42-4; pole vault--1. Berry, Seward, 16-1; 2. Dumas, Hastings, 13-2; 3. Turpen, Hastings, 12-8; discus--1. Hoos, Waverly, 126-11; 2. Maly, Crete, 121-3; 3. Lindgren, Wahoo, 114-4; shot put--1. Maly, Crete, 39-4½; 2. Gerlach, Waverly, 38-8; 3. Gerlach, Norris, 38-2.

MALCOLM INVITATIONAL

BOYS TEAM SCORING: Wilber-Clatonia 195, Malcolm 120, Milford 87, Raymond Central 54, Centennial 35, East Butler 34, Palmyra 1.

BOYS TOP FINISHERS: 100--1. Cerveny, Wilber-Clatonia, :11.9; 2. Thomas, Malcolm, :11.9; 3. Eurek, Malcolm, :12.1; 200--1. Janak, East Butler, :24.0; 2. Cerveny, Wilber-Clatonia, :24.0; 3. Moldenhauer, Wilber-Clatonia, :24.3; 400--1. Hall, Raymond Central, :54.3; 2. Albrecht, Raymond Central, :55.1; 3. Lorenz, Milford, :55.6; 800--1. Beekman, Malcolm, 2:05.8; 2. Pauley, Milford, 2:11.2; 3. Hoover, Wilber-Clatonia, 2:12.7; 1,600--1. Beekman, Malcolm, 4:38.6; 2. Beach, Malcolm, 4:53.7; 3. Lokken, Wilber-Clatonia, 4:54.9; 3,200--1. Boesen, Malcolm, 10:50.5; 2. Lokken, Wilber-Clatonia, 11:03.5; 3. Brockhaus, Malcolm, 11:29.1; 110 hurdles--1. Zimmerman, Wilber-Clatonia, :16.4; 2. Rezabek, Wilber-Clatonia, 17.0; 3. Piening, Milford, 18.9; 300 hurdles--1. Evans, Wilber-Clatonia, :44.8; 2. Piening, Milford, :45.2; 3. Zimmerman, Wilber-Clatonia, :46.1; 400 relay--1. Wilber-Clatonia (Rezabek, Jacobsen, Moldenhauer, Cerveny), :45.5; 2. Malcolm (Beach, Eurek, Loga, Thomas), :46.2; 3. Raymond Central (E. Pickel, Hall, Z. Pickel, Albrecht), :47.0; 1,600 relay--1. Wilber-Clatonia (Evans, Heller, Combs, Chica), 3:44.1; 2. Milford (Lorenz, Pauley, Patton, Piening), 3:48.4; 3. East Butler (Heise, Hofpar, Janak, Rhynalds), 3:49.1; 3,200 relay--1. Wilber-Clatonia (Hoover, Lokken, Vlasak, Sykes), 8:48.5; 2. Malcolm (Johnson, Brockhaus, Boesen, Swotek), 8:48.9; 3. Milford (Pauley, Baack, Patton, Springer), 9:18.0; high jump--1. Loga, Malcolm, 6-2; 2. Horsley, Milford, 6-1; Combs, Wilber-Clatonia, 5-10; long jump--1. Rezabek, Wilber-Clatonia, 20-1¾; 2. Combs, Wilber-Clatonia, 18-5; 3. Houk, Milford, 18-0; triple jump--1. Combs, Wilber-Clatonia, 38-10¼; 2. Sykes, Wilber-Clatonia, 37-4½; 3. Pulliam, Wilber-Clatonia, 37-3; pole vault--1. Pulliam, Wilber-Clatonia, 12-6; 2. Houk, Milford, 12-0; 3. Broz, Wilber-Clatonia, 9-6; discus--1. Butzke, Centennial, 123-3; 2. Saathoff, Malcolm, 117-8; 3. Schweitzer, Raymond Central, 117-7; shot put--1. Schweitzer, Raymond Central, 44-4; 2. Butzke, Centennial, 41-3; 3. Hartshorn, Centennial, 39-10.

GIRLS TEAM SCORING: Malcolm 163, Milford 143, Raymond Central 65, Wilber-Clatonia 64, East Butler 44, Palmyra 28, Centennial 19.

GIRLS TOP FINISHERS: 100--1. Stelling, Milford, :13.7; 2. Paider, Malcolm, :13.8; 3. Schleining, Malcolm, :13.9; 200--1. Paider, Malcolm, :29.2; 2. Stutzman, Milford, :29.8; 3. Heywood, Malcolm, :30.1; 400--1. Helms, Malcolm, 1:04.2; 2. Adams, Milford, 1:04.9; 3. Nisly, Centennial, 1:07.3; 800--1. Haecker, Raymond Central, 2:33.7; 2. Frazee, Palmyra, 2:41.9; 3. Holliday, Malcolm, 2:43.9; 1,600--1. Haecker, Raymond Central, 5:45.6; 2. Teten, Malcolm, 5:50.0; 3. Thomas, Malcolm, 5:53.7; 3,200--1. Thomas, Malcolm, 12:11.0; 2. Wondercheck, Malcolm, 12:18.8; 3. Rosentreader, Wilber-Clatonia, 14:19.4; 100 hurdles--1. Hanson, Milford, :18.5; 2. Wondercheck, Malcolm, 18:8.; 3. Rigatuso, East Butler, 18.8; 300 hurdles--1. Rigatuso, East Butler, :52.1; 2. Larsen, Milford, :53.3; 3. Hansen, Milford, :55.0; 400 relay--1. Milford (T. Stelling, S. Stelling, Stutzman, Hollist), :54.2; 2. Malcolm (Schleining, Heywood, Paider, Sehi), :54.6; 3. Palmyra (Sweney, Luff, Waltke, Davis), :55.8; 1,600 relay--1. Raymond Central (Mueller, Halstlet, Haecker, Gehle), 4:28.5; 2. Milford (Stutzman, Hollist, Larsen, Adams), 4:29.8; 3. Malcolm (Reiling, Sehi, Holliday, Helms), 4:35.9; 3,200 relay--1. Milford (Carraher, Bontrager, McGuire, Adams), 10:43.2; 2. Malcolm (Reiling, Wondercheck, Holliday, Helms), 10:54.5; 3. Palmyra (Frazee, Schaufenburg, Parolek, Sweney), 11:35.6; high jump--1. Elkins, Raymond Central, 4-11; 2. Kolb, Milford, 4-10; 3. Komenda, Raymond Central, 4-6; long jump--1. Souvannayong, Wilber-Clatonia, 12-2¼; 2. Rigtuso, East Butler, 15-2; Sand, Wilber-Clatonia, 14-10½; triple jump--1. Souvannayong, Wilber-Clatonia, 34-2; 2. Piening, Milford, 31-4¼; 3. Heywood, Malcolm, 30-5; pole vault--1. Hollist, Milford, 9-0; 2. Bloom, Wilber-Clatonia, 8-6; 3. Sand, Wilber-Clatonia, 7-6; discus--1. Witte, Malcolm, 123-5; 2. Bontrager, Milford, 99-7½; 3. Wessel, Malcolm, 97-8½; shot put--1. Witte, Malcolm, 29-6½; 2. Ruffa, East Butler, 32-4; 3. Bontrager, Milford, 32-1½.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments